poniedziałek, 27 stycznia 2014

Charakterystyczne cechy pisarstwa Olgi Tokarczuk. Omów na wybranych przykładach.



Tematem mojej prezentacji maturalnej, jest ukazanie twórczości popularnej polskiej pisarki współczesnej, jaką jest Olga Tokarczuk. Posłużę się kilkoma jej utworami, by w ten sposób ukazać, jakie sa charakterystyczne cechy jej pisarstwa, jakie tematu w swych utworach porusza, co w jej twórczości wyróżnia ją spośród innych, współczesnych pisarzy. Wszak o wielkości twórcy świadczą jego dzieła, dlatego więc dokładne pochylenie się nad nimi pomoże w końcowym określeniu jej twórczości i nazwaniu charakterystycznych cech, które tą pisarkę opisują, wyróżniają i stawiają w czołówce polskich współczesnych pisarek.

            Aby dokładnie zastanowić się nad fenomenem Olgi Tokarczuk, a także zastanowić się nad charakterystycznymi elementami jej twórczości pisarskiej, należy na samym początku wspomnieć klika słów o niej samej. Urodziła się w 1962 roku w małej miejscowości Sulechów. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po skończeniu studiów pracowała jako psychoterapeutka, lecz zrezygnowała z pracy zawodowej na rzecz kariery pisarskiej. Rozpoczęła ją w 1979 roku pisząc opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 roku utworem „Podróż ludzi Księgi”. W 2008 roku otrzymała literacką nagrodę Nike. Do najsłynniejszych jej utworów należą: „E. E”, „Prawiek i inne czasy”, czy „Bieguni”. Należy do najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych.

Pierwszym utworem autorki, na podstawie którego omówię jej twórczość, będzie książka, wydana w ubiegłym roku „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Akcja rozgrywa się w Kotlinie Kłodzkiej. Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych(...)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz